Co powinien mieć w domu każdy amator szycia? Krawiecki warsztat

Do wykonania prostych czynności krawieckich wcale nie trzeba szczególnych umiejętności. Z zacerowaniem dziury w skarpetach lub przyszyciem guzika do koszuli poradzi sobie większość z nas. Bardziej wymagające są przeróbki krawieckie, ale i w tym przypadku rozpoczęcie przygody z szyciem nie wiąże się z koniecznością zakupu dużej liczby akcesoriów. Istnieje jednak zestaw podstawowych narzędzi krawieckich, bez których nie obejdzie się żaden amator szycia. Co można do nich zaliczyć?

Akcesoria krawieckie, których nie powinno zabraknąć w domu amatora szycia

Podstawą zestawu krawieckiego są igły i nici. Bez nich nie zdziała się wiele, dlatego już na początku swojej przygody z szyciem warto się zaopatrzyć w cały komplet igieł do szycia ręcznego lub maszynowego (jeśli mowa o szyciu na maszynie) oraz różnokolorowych nici. Wśród kolorów nici z pewnością nie może zabraknąć standardowej czerni, bieli i beżu. Równie ważne są nożyczki i nożyce krawieckie. Wydawać by się mogło, że na początek wystarczą zwykłe nożyce kuchenne. Nic bardziej mylnego. Amatorzy krawiectwa szybko się przekonują, że precyzję cięcia zapewniają wyłącznie specjalne nożyce krawieckie.

Przy przeróbkach krawieckich niezbędne okazują się też szpilki oraz agrafki. Dzięki nim można spiąć materiał i uniknąć jego przesuwania się podczas szycia. Przy ich pomocy da się też zaznaczyć miejsca, w których materiał należy przyciąć. Jeśli o przycinaniu mowa, wśród podstawowych akcesoriów krawieckich musi znaleźć się również centymetr. Przydaje się on m.in. przy tworzeniu wykrojów czy zdejmowaniu miar. Przycinanie z pewnością ułatwi też kreda lub mydełko krawieckie.

Aby móc coś przyszyć, często trzeba coś innego spruć. Z tego powodu w zestawie amatora szycia powinna się znaleźć prujka, czyli przecinak krawiecki. Przydatna może być też flizelina, którą wykorzystuje się jako podkładkę przy zszywaniu szczególnie delikatnych materiałów. Przy szyciu ręcznym warto również pomyśleć o naparstku. Pierwsze kroki z igłą w ręku mogą mieć różne zakończenia, dlatego dobrze jest zadbać o ochronę swoich palców.