Czym jest pasmanteria? Co do niej zaliczamy?

Słowo pasmanteria może mieć dwojakie znaczenie. Potocznie jest nazwą miejsca, w którym kupuje się nici, igły i inne akcesoria potrzebne do szycia. Obecnie pasmanterią można nazywać zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. W tłumaczeniu z języka włoskiego pasmanteria jest natomiast zbiorczym określeniem dla asortymentu krawieckiego lub ogólnie wyrobów włókienniczych. Oznacza tym samym wszelkie artykuły krawieckie, które wykorzystuje się zarówno do profesjonalnego, jak i amatorskiego szycia.

Artykuły pasmanteryjne – co się do nich zalicza?

Za najpopularniejsze akcesoria pasmanteryjne uznaje się niezbędne dla każdego krawca igły do szycia ręcznego oraz nici. Zestawy igieł to jednak niejedyne artykuły krawieckie, które można kupić w pasmanterii. Oprócz nich w sklepie z takim asortymentem dostępne są też inne praktyczne narzędzia do szycia ręcznego i maszynowego. Wśród nich wymienia się np. akcesoria do maszyn do szycia (bębenki, stopki itp.), nożyczki, noże krawieckie, zatrzaski, miarki, kredy i pisaki krawieckie, naparstki, szpilki czy nity.

Poza nimi mianem pasmanterii określa się również wszelkie materiały krawieckie takie jak koronki, taśmy, wstążki, kordonki, sznurki bawełniane, sznurki elastyczne, filce czy muliny. W sklepie z asortymentem pasmanteryjnym znaleźć można też różne artykuły dekoracyjne, wykorzystywane do kreatywnego ozdabiania odzieży, w tym zamki, guziki, napy, cekiny, frędzle i naszywki. Ponadto pasmanterie oferują też akcesoria:

  • bieliźniane (np. kółeczka i zapięcia do ramiączek),
  • do torebek (np. karabińczyki, łańcuszki i półkółka kaletnicze),
  • do odzieży (np. ozdobne klamry, końcówki do sznurków i haftki),
  • rękodzielnicze (np. szydełka, druty i włóczki),
  • do tworzenia biżuterii (np. koraliki, łańcuszki i zapięcia).